Brambory patří k základním potravinám lidstva a v naší zemi si stěží dovedeme představit, že bychom je znenadání přestali konzumovat. Tradiční čínská medicína je sice nedoporučuje pro obsah jedovatého solaninu, ale to se týká pouze bramborových klíčků či nedozrálých zelených brambor. I přesto však obsahují mnoho cenných živin a vitamínů a také cennou vlákninu, která ve zdravém jídelníčku nesmí chybět.
Obrovskou výhodou brambor jsou poměrně nízké nároky na pěstování. Vyrostou vám dokonce i na kompostu nebo na zemině spíše zanedbané, i když je samozřejmě vždy lepší poskytnout jim dostatek vláhy i potřebná hnojiva, nejlépe přírodního původu. Bramborám se daří i ve vyšších nadmořských výškách a v chladnějším podnebí, tím pádem si je můžete s velkou pravděpodobností vypěstovat i vy.
Sklizeň brambor je vždy sváteční událost, ačkoli se jedná o hrubší práci se zeminou a tříděním a ukládáním brambor do vhodných přepravek. Je-li úroda bohatá, máte jistě radost a zřejmě si brzy také dopřejete bramborák nebo bramborové placky či skvělou bramboračku. Na co bychom ale neměli zapomínat, je volba vhodných přepravek. Dříve se brambory ukládaly do sklepa do dřevěných bedýnek, ale ty snadno do sebe natáhnou hnilobu, plíseň a nečistoty. Mnohem lepší volbou je bedna plastová, zhotovená ze zdravotně nezávadného polypropylenu. Plastové přepravky jsou pevné a dostatečně robustní a stohovatelné na sebe do speciálních zářezů, takže se vám nezřítí, což je u těch dřevěných docela pravděpodobné.
Plastovou bednu také snadno udržíte čistou, postačí před sklizní brambor bedny vytáhnout na trávník, omýt je kartáčem s horkou vodou a se saponátem a opláchnout je studenou vodou ze zahradní hadice. Bedny necháte na slunci vyschnout a máte je připravené pro nadcházející sklizeň. Takto vám mohou sloužit spoustu let.