Práce, kterou nechcete dělat

Pokud jste si právě koupili, nebo se teprve chystáte koupit byt v bytovém domě, pravděpodobně u jste narazili na zkratku SVJ. Co to ale znamená? A týká se to i vás?

SVJ znamená Společenství vlastníků jednotek, a ano, týká se to i vás. Není možné si koupit byt, který je součástí většího celku a nestát se členem tohoto společenství. Být jeho součástí znamená rozhodovat o sdílených prostorách a sdíleném vybavení bytového domu. Stejně tak se budete podílet na rozhodování o tom, jak bude probíhat údržba, opravy a jakým způsobem to budete vy, jako vlastníci financovat.

bytový dům s modrými okny

Kromě toho, že by v tomto společenství měli lidé spolurozhodovat o společných prostorách a vybavení bytového domu, je potřeba zajistit i administrativní chod celého společenství. Pokud se někdo z domu rozhodne tuto funkci dobrovolně převzít a svědomitě pracovat, je to vaše výhra. Ovšem ne vždy se někdo takový najde. Jeden má moc práce, druhý nemá zájem, třetí zase dostatečné intelektové schopnosti, čtvrtý nerozumí potřebným zákonům…

A je jisté, že potom společenství nemůže dobře fungovat a budete se stále strachovat, zda je vše v pořádku. Zda zvolený správce vše zařídí včas a přesně podle domluvy. Zda se vám povede ho v případě potřeby zastihnout. Zda jsou veškeré finanční procesy v rámci SVJ v pořádku. Pokud tomu tak nebude, můžete se dostat do nepříjemných problémů, i když za to vlastně ani nemůžete.

lidé s post-its na stole

Ovšem i z tohoto vlastnického pekla vede cesta ven. Existují profesionální společnosti, které se zabývají správou bytových domů a zajišťují potřebný administrativní i finanční chod SVJ, kterému daný bytová dům přísluší.

Jednou z takových společností je i Home Partner s. r. o., která právě takové služby pro SVJ nabízí. Jejich služby lze shrnout spokojenými slovy klientů: „Zá málo peněz vám ubyde hodně starostí.“ Takže pokud stále váháte, zda si vše řešit svépomocí, nebo to raději přenechat profesionálům, odpověď se už snad zdá být jasnější.