Když si termín stěhování můžete vybrat

Jestliže vám pronajímatel oznámí, že potřebuje svůj byt prodat, máte ze zákona několikaměsíční lhůtu, po kterou si musíte najít jiné bydlení. Tehdy si termín stěhování příliš vybírat nemůžete, a jde-li například o začátek prosince, budete muset stěhování zvládnout v období Adventu a nějak si poradit, i co se týče přípravy na vánoční svátky na novém působišti. Stěhování v období kolem Vánoc bývá náročnější zejména na psychiku a namísto očekávaného klidu a pohody řešíte situaci, kterou by bylo vhodnější podstupovat v jiném termínu.

medvídek v krabici

Jestliže si však můžete termín stěhování určit sami, např. stěhujete se z bytu na chalupu, kterou jste již rekonstruovali k celoročnímu bydlení, anebo máte možnost obývat dvougenerační dům s rodiči, kdy to bývá nejvhodnější a kdy je tento proces nejméně stresující?

stěhování v Praze

Zimě a létu se raději vyhýbejte – v zimě mívají stěhovací firmy sice méně zakázek a je pravděpodobnější, že si lépe vyberete vhodný termín, ale situaci může komplikovat kalamita v dopravě, námraza na chodníku, velmi nízké teploty, anebo větší výskyt smogu ve městech. V létě je zas obvykle takové horko, že vás stěhování bytu v Praze brzy vyčerpá a budete ještě více pod tlakem, než v zimě. Zkuste to raději na jaře nebo na podzim. Máme tím na mysli měsíce květen a červen nebo září a říjen. Teplota ovzduší bývá příjemná pro fyzickou aktivitu, nebude vám ani vedro ani zima, nebude nutné se neustále oblékat a svlékat a v této době snadno přestěhujete i pokojové rostliny, kterým by vadil mráz nebo naopak letní prudké slunce.

Víkendy pouze v nouzi – můžete-li si vybrat i den v týdnu, nesnažte se všechno stihnout za sobotu a neděli. Vezměte si volno v pátek a ve čtvrtek a začněte se stěhováním ve středu odpoledne. Zbývající čtyři dny volna se vám budou náramně hodit pro vybalování, montáž nábytku, zabydlování, úklidové práce a případně pro některé zbývající administrativní úkony spojené se změnou trvalého pobytu.