Skutečně homeopatie funguje?

Je smutnou pravdou, že lékaři dosud nedokážou vyléčit každou chorobu, která nás trápí. V mnoha případech dovedou pouze zmírnit příznaky. A pokud se jedná o závažné onemocnění, jako například pokročilé stádium rakoviny, není divu, že lidé hledají jiné metody, které by jim mohly pomoci.

 

Jednou z těch známějších je bezesporu homeopatie. Ta v poslední době získává stále více na popularitě. Její princip spočívá v „léčení podobného podobným“, kdy člověk pije speciální, velmi zředěné roztoky vlastních tělních tekutin, například slin či moči, spolu s dalšími přísadami. To by mu mělo pomoci se uzdravit. Problém je však v tom, zda ona metoda skutečně funguje. Jistě, je známá již po mnoho let, avšak můžeme se ptát, zda byly dělány skutečné vědecké studie, prokazující její účinnost či naopak? A pokud ano, proč tedy není používána v klasické medicíně?

 

lahvičky s homeopatickými přípravky

 

Odpověď je poměrně jednoduchá. Studie homeopatických přípravků byly skutečně provedeny, včetně těch dvojitě slepých. Všechny však dospěly ke stejnému závěru: homeopatie zkrátka nefunguje, což samozřejmě vedlo i k tomu, že ji lékaři nepoužívají. Proč jí tedy někteří lidé stále věří? Je to kombinace několika faktorů. Tím hlavním je poměrně dobrý marketing, kdy jsou tyto přípravky v mnoha časopisech propagovány. Jejich prodej totiž prozatím není nijak omezen, jen musí být vždy uvedeno, že se jedná o homeopatický přípravek.

 

příprava homeopatického léku

 

Dále jsou to také příběhy lidí, kterým ona léčba skutečně pomohla. Při prozkoumání některých z těchto případů však lékaři zjistili, že by se pacient zlepšil skutečně sám od sebe, případně za to mohl nějaký jiný faktor, jako třeba změna stravy či prostředí.

 

Také nelze opominout fakt, že některé z nich lze koupit i v běžné lékárně, a někteří lékárníci je dokonce doporučují. Zde je však nutné si uvědomit, že lékárník není vystudovaný lékař. Má samozřejmě určité znalosti, avšak ty se s těmi lékařskými nedají srovnat. Navíc má z prodeje peníze, je tedy jasné, že je v jeho zájmu prodat co nejvíce zboží.

 

Proto je rozhodně dobré se homeopatii vyhnout. Je to jen zbytečná ztráta peněz.