Elektrikář řeší i menší zakázky

Potřebovali byste doma provést kromě elektro revize v Praze i drobné elektrikářské práce a stydíte se za to, že ačkoli jste muž, nedokážete si s takovými „prkotinami“ poradit? Žádný muž se nemusí stydět za to, že není elektrikář, elektrikáři také nemusí zrovna umět pěstovat orchideje nebo hrát na housle. Klidně elektrikáře zavolejte i na výměnu svítidla.

elektrikář při práci

Nefunkční zásuvka

Jestliže se vám přihodí taková závada, že přestane fungovat jedna ze zásuvek v místnosti, je to rovněž důvod k povolání elektrikáře. Zdánlivě neškodná malichernost může vést i k závažným událostem. Například k tomu, že jestliže je u některého z kontaktů povolený šroub, mezi šroubem a svorkou může snadno dojít ke zkratu, k elektrickému výboji a ke vzniku požáru.

Další problém může souviset s přerušením některého z vodičů ve zdi nebo v lištách, a zde je záhodno zjistit, proč k tomu došlo. Například zda není zásuvkový okruh přetížený, anebo v případě starých hliníkových vodičů nedochází k opotřebování izolace, což může rovněž vést ke zkratu a k požáru.

elektrikářské nářadí

Montáž lustru

Namontovat nový lustr se může zdát snadné, ale je zde celá řada situací, které mohou být i nebezpečné. Například zapomenete vypnout hlavní jistič, anebo vám jej někdo zapne v domnění, že „jistič vypadl“ samočinně kvůli nějakému přetížení. Dalším problémem může být zapojení svorek, kdy špatně dotáhnete šrouby a může tu dojít ke zkratu, anebo se u hliníkového vedení odlomí jeden z kabelů a bude obtížné jej připojit do svorkovnice. Jisté potíže můžete mít i u lustrů s více obvody, kde se několika vypínači spínají jen některé žárovky.

Schodišťové vypínače

Jestliže potřebujete vyměnit nebo nainstalovat schodišťové vypínače, což je typická situace v horní a dolní části schodiště, kdy jsou ve hře dva vypínače pro stejný světelný okruh, nechte to provést profesionály. Jde o poměrně složitý systém, s nímž si amatér nemusí vědět rady. I při výměně stávajících vypínačů za nové tam může cosi poplést a zařízení nebude funkční.