Kompaktní zářivky nahradily klasické žárovky

Čas neúprosně plyne a tak je již tomu bez mála 10 let, co Evropská Unie vydala nařízení, že klasické žárovky začnou ukončovat svoji činnost v našich domácnostech. Důvodem bylo jejich neekonomické svícení a tím samozřejmě nemohlo docházet ani k žádné úspoře na energii. Chvíli se na prodejnách objevovaly kompaktní zářivky, kterým se začalo říkat úsporné žárovky, společně s klasickými vláknovými. Spotřebitelé moc nevěřili tomu, že dokážou být úspornější a hlavně je odrazovala investiční cena, která byla v řádu stovek korun. Kdo je ale pořídil, tak se skutečně přesvědčil o jejich malém odběru. Pak se samozřejmě vyplatilo světelné zdroje pořídit v akcích a pomalu s nimi vybavit domácnosti a i pracoviště. Pokrok se ale zastavit nedá, stejně jako čas a dnes je pomalu vytlačují další novinky na trhu, které jsou ještě navíc ekologické.

kompaktní žárovka

Obal je nositel dobrých zpráv
Informace, které by nás měly rozhodně zajímat, bychom měli vždy nalézt na obalu. Není jich zrovna málo, ale vypovídají vše podstatné, co potřebujeme o daném zdroji vědět.

  • Světelný tok zdroje – značí se lm.
  • Životnost – je označena písmenkem h.
  • Počet spínacích cyklů před předčasným ukončením světelného zdroje.
  • Teplota chromatičnosti – je v Kelvinech (K).
  • Zahřívací doba do 60% světelného výkonu – tu nalezneme pod s.
  • Oznámení o stmívatelnosti zdroje nebo také o informaci, že pro tuto činnost zdroj není určen.

Dále by zde měla být homologace a případně další informace.

světlo

Kompaktní zářivka a její složení

Tento světelný zdroj je nyní celkem rozšířený, o čemž svědčí bohatá nabídka https://www.lightpark.cz/kompaktni-zarivky/, kde si může skutečně každý vybrat přesně takové světlo, jaké potřebuje a které má i správný design nebo patici. Obvykle se skládají z trubice z měkkého skla http://www.ceskatelevize.cz/sport/nejlepsi-videa/355080-juska-s-trenerem-jsme-tomu-ani-jeden-neverili/ která je naplněná rtuťovými párami a elektrickým předřadníkem. Ten je tu velmi důležitý z důvodu omezení proudu v zařízení světelného zdroje a jeho stabilizaci. Elektrický proud teče z předřadníku, protéká trubicí, kde jsou zmíněné páry a inertní plyn. Když proud se spojí s párami, tak začne zářivka vyzařovat UV záření, to narazí na luminofor, který je v jedné nebo i více vrstvách nanesený na vnitřní straně trubice. Ten poté vyzařuje viditelné světlo, tak jak ho my vnímáme.